شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
معرفي اسلحه برنو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي گلوله زني ( گلنگدني ) (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- موضوع: معرفي اسلحه برنو (/showthread.php?tid=7)

RE: معرفي اسلحه برنو - FMJ - 2015-04-14 11:32 PM

رویال عزیز یک نوع خان کشی زمان جنگ جهانی دوم بمدت خیلی کوتاه در تولیدات چندکشور اروپایی مرسوم شد که میگفتن فشنگهای جنگی (fmj) با روکشهای ضخیم و محکمتر از مس رو خوب شلیک میکنه و شکل خانش هم اینطور بود که بین هر شیار خان یک شیار خیلی باریکتر قرار داشت که معروف شده بود به بچه خان دار! حالا چقدر این خان از نظر فنی مفید واقع شده و بوده بنده اطلاعی ندارم / حتی این مطلبی که عرض کردم رو من از فردی شنیدم که داشت همچین سلاحی رو واسم تشریح میکرد / البته شکل خان همینطور بود که عرض کردم ولی حقیقتا هنوز موفق نشدم مطلب علمی و موثقی از اینترنت و ... پیدا کنم و در این زمینه اطلاعات بیشتر بدست بیارم . میگن همه ی تولیدات اروپایی همون سالها یک سری با این مدل خان تولید کردن / مثل ماوزر/لینفیلد/کاروکانو و ... من برنو و لینفیلد 6تیر رو دیدم که بچه خان داشت. احتمالا روش و فن خوبی نبوده که ادامه دار نشده ... نمیدونم! شاید الانم باشه ....
یک اصطلاح مشابه هم هست در بین برخی از اسلحه فروشها و شکارچیها که به همین خان ریز ها هم بعضا میگن بچه خان! ...
ببخشید اطلاعات بیشتری درموردش ندارم.
Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: معرفي اسلحه برنو - rezajf - 2015-04-15 12:47 AM

(2015-04-14 10:32 PM)FMJ نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چقد منتظر جواب شما بودم آقا رضای عزیز...
بغیر از تمام موارد درستی که شما و آسمان عزیز فرمودید این سوالو دارم که آیا برنوهای قدیمی که همه میدونیم چه مدلها و تولیداتی هستن از نظر عمق خان (نه کالیبر!!! اصلا 7/92 یا 8 مهم نیست ) باهم متفاوت هستن یاخیر ؟؟؟؟
ممنون.Khansariha (8)

در درجه اول علی الاصول نباید فرق کنند چرا که قطر مرمی ها یکی هستند ، شاید در کالیبرهای تجاری و یا شخصی فشنگ های (کالیبر یا نامگذاری ) مشابهی تولید شوند که اختلاف کمی باهم داشته باشند ولی اسم مستقلی داشته باشند
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

مانند 7.65 ماوزر و 7.62 توکارو
ولی در کالیبر های سازمانی و نظامی الزاما مهماتی که مثلا برای برنو تولید می شده است حتما اندازه ها رعایت می شده
بنابراین اگر تفنگ سری فلان عمق شیاری بیش از قطر مرمی داشته باشد یعنی هرز رفتن گاز باروت و عدم آب بندی کامل گلوله در داخل لول و اگر کمتر باشد یعنی Khansariha (367)

به این لینک هم توجه کنید:

RE: معرفي اسلحه برنو - sada - 2015-04-15 01:22 AM

باسلام خدمت دوستان

دوستان چندروزپیش داشتم تیراندازی میکردم بابرنو کوتاه یه اتفاقی برام افتادذهنم ومشغول کرده اولین تیری که میخواستم شلیک کنم بااینکه هدفی در150متری

نشانه گرفته بودم تیرم خوردبه سنگی درنزدیکی 3متری خودم جالب بودکه من سراسلحه روبالا گرفته بودم این سنگ خیلی پایینتراز سرلول اسلحه من بود اینجوری بگم

مرمی تلپی ازسرلول افتاد کسی دلیلشو میدونه؟؟؟

RE: معرفي اسلحه برنو - hossein1haghighi - 2015-04-15 02:25 AM

با دوربین تیراندازی میکردید؟

RE: معرفي اسلحه برنو - asman - 2015-04-15 07:05 AM

(2015-04-15 01:22 AM)sada نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باسلام خدمت دوستان

دوستان چندروزپیش داشتم تیراندازی میکردم بابرنو کوتاه یه اتفاقی برام افتادذهنم ومشغول کرده اولین تیری که میخواستم شلیک کنم بااینکه هدفی در150متری

نشانه گرفته بودم تیرم خوردبه سنگی درنزدیکی 3متری خودم جالب بودکه من سراسلحه روبالا گرفته بودم این سنگ خیلی پایینتراز سرلول اسلحه من بود اینجوری بگم

مرمی تلپی ازسرلول افتاد کسی دلیلشو میدونه؟؟؟

سلام فرهاد جان به نظر بنده این موضوع دوتا عامل داره اول اینکه مرمی سر جای خودش شل بوده واون استحکام استانداردو نداشته که انفجارو تا حد معین گیر بده وبعد از پوکه جدا بشه پس در نتیجه به محض انفجار به ارامی وبدون هیچ مقاومتی فرار کرده وبا طی کردن لول اون یه ذره انرزی رو هم از دست داده ودر3 متری به زمین خورده یا نه باروت نم داشته یا خاصیتشو از دست داده ونتونسته مرمی رو به 150 متر برسونه تازه خدا رحم کرده واین عوامل اگه هر کدوم یه ذره ضعیف تر از این عمل میکردند بلاشک مرمی وسطای لول گیر میکرد که برای در اوردنش باید یه فشنگ سالمو اورد وبادست مرمی رو از پوکه جدا کرد بعد سر پوکه یه ذره پنبه بذاری یه کم سر پوکه رو باانبر تنگ کنید که پنبه ی مقداری تحت فشار باشه بعد با گذاشتن داخل ناخن گلن وهدایتش با دست تا وارد خزانه بشه وبعد لول رو گرفت به جای بیخطر وبعد شلیک ////// تا نظر دوستان واساتید چی باشه

RE: معرفي اسلحه برنو - sada - 2015-04-15 12:15 PM

(2015-04-15 02:25 AM)hossein1haghighi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با دوربین تیراندازی میکردید؟

باسلام خدمت دوستان

خیردوست عزیز.اسلحه من کوتاه است. بنده باگذاشتن دوربین روی برنوکوتاه مخالفم.(سلیقه)

RE: معرفي اسلحه برنو - hossein1haghighi - 2015-04-15 12:56 PM

سلام عزیز میشه توضیح بدین صدای شلیک متعارف بود یعنی عین باقی فشنگها و هنگام برخورد به سنگ تخریبی که انتظار میره داشته باشه رو داشت وگلوله سرعت کافی داشت؟

RE: معرفي اسلحه برنو - sada - 2015-04-15 01:51 PM

(2015-04-15 12:56 PM)hossein1haghighi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام عزیز میشه توضیح بدین صدای شلیک متعارف بود یعنی عین باقی فشنگها و هنگام برخورد به سنگ تخریبی که انتظار میره داشته باشه رو داشت وگلوله سرعت کافی داشت؟

باسلام خدمت دوستان

دوست عزیز صداش دقیقا یادم نیست ولی تا جایی که یادمه فرق چندانی نداشت.ولی زمانی خوردبه سنگ نه آثارتخریبی ندیدم.
باسلام خدمت دوستان

ممنونم جناب احمدی(آسمان عزیز).اتفاقازمانی که داشتم فشنگ گذاری میکردم فشنگ آخرراکه گذاشتم اینجوری که یادم میادفشنگ آخراون جایی که لبه پوکه به مرمی میچسبه به ضخامت

کمترازیک تارمو وبطول حدود3میلیمتر لبه پوکه ازمرمی فاصله داشت.ولی دیگه چیزغیرعادی دیگه ای متوجه نشدم فشنگهام همه شون عشایری هستند توی گاوصندوق

توی چندین لایه پارچه می پیچم شون ونگهداری میکنم.فشنگ هاروبرج9پارسال تحویل گرفتم وهمه شون هم یه جابودن.

RE: معرفي اسلحه برنو - hossein1haghighi - 2015-04-15 02:36 PM

خب معلومه به یه دلیلی فشار گاز باروت پشت مرمی کم بوده پرواز ش خیلی کم بوده
اینطور که شما میفرمایید سر گلوله یکبار بیرون اورده شده ومقداری باروتم ریخته وبعلت جا زدن مجدد مرمی وپرس نبودن پوکه دور مرمی فشار گاز تجمیع نشده ومرمی نزدیک شما به سنگ اصابت کرده

RE: معرفي اسلحه برنو - asman - 2015-04-15 03:09 PM

بهتر اینه که هرگاه گلوله ای رو میخواییم شلیک کنیم حداقل از نظر ظاهری بررسی بشه از نظر داخلی مثل باروت وچاشنی هم توکل به خدا ست/