شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
معرفي اسلحه برنو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي گلوله زني ( گلنگدني ) (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- موضوع: معرفي اسلحه برنو (/showthread.php?tid=7)

RE: معرفي اسلحه برنو - FMJ - 2015-04-13 10:31 PM

باسلام.
اینجور که آسمان عزیز میفرمایند پس یعنی عمق شیارهای خان در برنوها باهم متفاوته !؟........(البته منهای قضیه ی 7/92 و 8 م م که به این مساله مربوط نمیشه )
و آیا واقعا قانون معینی هست که بشه با اندازه گیری قطر حداقل داخل لول برنوها مدل /سری و یا سال ساختشو تشخیص داد ؟؟؟!!!!!......
با تشکر.Khansariha (8)

RE: معرفي اسلحه برنو - asman - 2015-04-14 09:45 AM

قطرمرمی57* 7/92 با57*8 یکیه بارها باکولیس که دقتش 0/05هست اندازه گرفتم قطرهردشون 8/2هست

RE: معرفي اسلحه برنو - hossein1haghighi - 2015-04-14 12:53 PM

سلام 7/92 نامگذاری از روی خان اسلحه است ،و8 نامگذاری با در نظر گرفتن قطر گلوله است ،برامدگی خان تا برامدگی مقابل احتمالابرابر با 7/92 میلی متره

RE: معرفي اسلحه برنو - asman - 2015-04-14 02:12 PM

کالیبربرنو اسما چه 7/92 باشه چه 8 باشه یا8/2 چه این اختلافات واسمها نشانگر عمق خان باهمون ارتفاع خان یا فاصله خانهای روبه رو از هم یا فاصله ته خان باته خان یا قطر گلوله یا صرفا روند خواندن وروند کردن وتجاری سازی این کالیبر هرچه که هست به فرض در نظر گرفتن نو بودن تمام 4مدل 1309 -1312-1317-1328به ترتیب تنگی لول از این قرارند اول 17 دوم12 ومقام سوم بین28و09 مشترکه وتنگیشون در یه حده

RE: معرفي اسلحه برنو - FMJ - 2015-04-14 07:51 PM

اینایی که فرمودید هیچکدام جواب سوال نبود عزیزان.
اصلا قضیه ی 7/92 و 8 و چه و چه .... رو بیخیال بشین / گفتم آیا همچین چیزی که آسمان عزیز میفرمایند رو کسی از توجیه علمی و فنی ش آگاهی داره یاخیر...
تا اونجایی که من اطلاع دارم عمق خان کشی تمام برنوهای فوق الذکر یکی هستن و اگه کسی تجربه ای درمورد تنگی یا گشادی لول برنوهای مختلف داره تنها بدلیل عمر متفاوت لول سلاحهاست بدین معنی که سلاحی که بیشتر استفاده شده از سلاحی که کمتر شلیک داشته مقدار کمی لول گشادتری داره (یعنی خوردگی خان بیشتره)...
باتشکر.Khansariha (8)

RE: معرفي اسلحه برنو - asman - 2015-04-14 09:12 PM

خیر اینجور نیست وقطعا عمق خانهای 4مدل فوق باهم فرق دارند وربطی به اختلاف عمرشون نداره مثال سلاح 1317 11سال قبل از مدل1328 ساخته شده که یعنی 11سال بیشتر کار کرده اما خیلی از 1328 لول تنگتری داره وسلاح 1312 16سال پیشتراز1328 تولید وبه کارگیری شده واین در حالی است که برنو1312 از 1328 لول تنگتری داره بنده فشگ عشایری رو از سرلول 4 مدل فوق که در حد صفر بودن ودارای خانهای بسیار سالمی بودن امتحان کردم وبه این نتیجه رسیدم

RE: معرفي اسلحه برنو - FMJ - 2015-04-14 09:25 PM

آسمان جان شما که فرمودید / اتفاقا دم تون گرم که انقدر باریک بین هستید / خواستم نظر دوستان دیگه رو درمورد عرض شما بدونم ...
چون منم قبلا این کارو با کولیس انجام داده بودم و همه یکی بودن !!! /حتی در ظاهر هم خان کشی اون چند سلاحی که من سنجیدم باهم فرق نداشتن ...(بجز یک مدل که دارای بچه خان بود و کاملا سیستم خانکشی ش فرق داشت) اما از اونجایی که فقط 4تا برنو دردسترس بود و عمرشونم باهم فرق داشت اون تستی که کرده بودم بهیچوجه معتبر نیست / و در ضمن چون شما هم این تست خودتونو مطرح کردید این سوال واسم مطرح شد که در واقع خان های برنوهای قدیمی از نظر عمق خان هم اندازه ان یا نه ؟؟!!!....
به این مساله هم توجه بفرمایید تست شما هم معتبر صددرصد نیست .
ممنون.Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: معرفي اسلحه برنو - rezajf - 2015-04-14 10:23 PM

آنچه حاصل مطالعه بنده در خصوص اختلاف کالیبر 7.92 و 8 میلی متر برنو در سایت های اینترنتی بود به شرح زیراست:
1- ابتدا ماوزر 98 با کالیبر 7.92 تولید گردید که به نام Gewher معروف است و سپس با کالیبر 8 میلی متر تولید گردید که به نام KAR معروفند فکر کنم برنوهای قدیمی و با کالیبر 7.92 همان هایی باشند که اگر از بغل به آنها نگاه کنید شکاف درجه های قلمبه دارند و احتمالا تک تیر و بدون خشاب باشند.
2- کالیبر 7.92 به نام J معروف است و در حدود 2200 ژول انرژی دارد و کالیبر 8 به نام JS معروف بوده و حدود 4000 ژول انرژی دارد.
3- در شکل زیر (که با نقاشی کج و کوله بنده مقطع برشی لول گلوله زن است ) کالیبر 8 همان فاصله قرمزرنگ است که فاصله آج به آج مقابل خان است و فاصله آبی شیار به شیار مقابل خان است که 8.2 میلی متر است.
4- قطر مرمی کالیبر 7.92 به مقدار 0.318 اینچ یا 8.08 میلی متر است (همان فاصله آبی رنگ) و قطر مرمی برنو 8 میلی متری به میزان 0.325 اینچ یا 8.25 میلی متر است.
توضیح: عموما کالیبر گلوله زن کمترین قطر داخلی لول یا همان فلش قرمز یا آج به آج مقابل است و مثلا در 308 ، منظور قطر مرمی است و یک نوع نامگذاری است تا با سایر کالیبر های 0.30 یا 0.300 که همان 7.62 است اشتباه نشود و در اصل کالیبر لول 7.62 های غربی 0.300 اینچ و قطر مرمی آنها 0.308 اینچ است و البته در کالیبر های روسی 7.62 ، کالیبر یا فاصله آج به آج آنها 7.62 است ولی قطر مرمی آنها 0.312 اینچ است که نشان از عمیق بودن شیار های خان نسبت به همتای غربی خود است و مرمی 7.62 روس را نمی توان در 308 یا 06-30 استفاده کرد.
با چهار بند فوق و اندازه گیری های دوستان و بنده می توان نتیجه گرفت که برنوهای ایران و یا حداقل فشنگ های ایرانی 7.92 ، به میزان اسمی خود نبوده و 8 می باشند البته امروزه مرمی 7.92 و 8 همزمان جهت ریلودینگ در بازارهای جهانی تولید و عرضه می شوند:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر: 14_151429037505951.jpg]

RE: معرفي اسلحه برنو - royall - 2015-04-14 10:31 PM

سلام خدمت اساتید عزیزKhansariha (8)
بچه خان چی هست ؟
وقتی به عنوان مثال سایز یک فشنگ رو میگیم 57*8 این اعداد چی رو نشون میده ؟

RE: معرفي اسلحه برنو - FMJ - 2015-04-14 10:32 PM

چقد منتظر جواب شما بودم آقا رضای عزیز...
بغیر از تمام موارد درستی که شما و آسمان عزیز فرمودید این سوالو دارم که آیا برنوهای قدیمی که همه میدونیم چه مدلها و تولیداتی هستن از نظر عمق خان (نه کالیبر!!! اصلا 7/92 یا 8 مهم نیست ) باهم متفاوت هستن یاخیر ؟؟؟؟
ممنون.Khansariha (8)