شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
معرفي اسلحه برنو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي گلوله زني ( گلنگدني ) (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- موضوع: معرفي اسلحه برنو (/showthread.php?tid=7)

RE: معرفي اسلحه برنو - SHADMEHR - 2012-05-08 05:21 PM

دوستان سلام
اساتید در بالا تاریخچه و اطلاعات مفیدی در مورد اسلحه برنو داده اند خدمت دوستان عرض کنم که اسلحه برنو با 3 اندازه و 3مدل مختلف در ایران ساخته شد که اندازه آن شامل کوتاه (کارابین) مخصوص سربازان توپخانه و متوسط (وسط) ویژه سواره نظام و بلند که جهت پیاده نظام طراحی شده بود هستند. و اما 3مدل که معرف سال طراحی و ایجاد تغییرات در آن بود که بترتیب اسلحه نمونه 1309 و اسلحه نمونه 1317 و اسلحه نمونه 1324 بودند ودر میان این 3 مدل نمونه 1317 بدلیل پهنای بیشتر خان و کمتر شدن افت گلوله از محبوبیت بیشتری در نزد شکارچیان بر خوردار است.
لازم بذکر است که برنو در زمان خود از دقت تیر بسیار بالای برخوردار بوده و بهترین اسلحه جنگی موجود بوده است چنانکه تک تیر اندازان آلمانی تمام سربازان انگلیسی را آجز کرده بودند اما همکنون باوجود پیشرفت علم بالستیک و متالوژی در میان کلیبر های جدیدی چون"0.270 و "0.308 و 7mm (نسبت به 57*7.92mm کالیبر برنو) برنو حرفی برای گفتن ندارد البته از نظر استحکام کپ و گلن برنو بی نظیر است ولی از نظر وزنی نسبت به آلیاژهای جدید بسیار سنگین است و همچنین گلوله آن بدلیل قطر زیاد (7.92 میلیمتر) و طول کم نسبت به کالیبر های فوق الذکر (با در نظر گرفتن وزن یکسان) دارای افت تیر زیاد است. و در پایان بنده یک برنو 1309 بلند دارم و آن را عاشقانه دوست دارم چون قدمت تاریخی دارد وبا در نظر گرفتن افت تیر ان مناسب برای من است.

RE: معرفي اسلحه برنو - SHADMEHR - 2012-05-09 11:05 AM

سلام دوستان
توضیحات دوستان در بالا کامل است. چند نکته کوچک را هم بنده خدمتتان عرض می کنم.
اسلحه برنو در زمان خود بهترین سلاح موجود بوده است چنانکه سربازان انگلیسی از دقت تیر سربازان آلمانی آجز شده بودند ولی باپیشرفت علم بالستیک و متالوژی دیگر برنو حرفی برای گفتن ندارد با این وجود هنوز کپ و گلن آن از محکم ترین ها است ولی نسبت به متریالهای جدید سنگین تر است .
برنوهای ساخته شده در ایران شامل 3 اندازه و 3 طرح مختلف می باشد که 3 اندازه آن عبارتند از : برنو کوتاه (کارابین) برای استفاده سربازان توپخانه و متوسط (وسط) جهت سربازان سواره نظام و برنو بلند برای سربازان پیاده نظام که از دقت تیر بالاتری نسبت به دو اندازه دیگر برخوردار است (بدلیل طول بلند لوله ودر نتیجه بیشتر شدن مدت زمان تاثیر گاز باروت در پشت گلوله) که هر کدام در 3 طرح تفنگ نمونه 1309 و تفنگ نمونه1317 و تفنگ نمونه 1324 ساخته شده است و در میآن شکار چیان نمونه 1317 بدلیل پهنای بیشتر خان در نتیجه دقت تیر بیشتر از محبوبیت بیشتری برخوردار است و نمونه 1324 بدلیل کیفیت پایین تر متریال خواهان کمتری دارد (لوله آن زود گشاد می شود). شایان ذکر است که اسلحه برنو جزء اسلحه های است که گلوله آن کند پرواز است یعنی افت تیر آن زیاد است واضح تر اینکه مثلا" اگر اسلحه در 250 متری صفر شده باشد در مصافت 370 متری35 سانتیمتر پایین تر ودر مسافت 120 متری 24 سانتیمتر بالاتر میزند و باتوجه به نخجیرهای ایران و فاصله مناسب آن 250متری برای قوچ و کل اسلحه مناسبی نیست مگر اینکه تیر انداز کاملا" با رفتار گلوله آن در فواصل مختلف آشنا باشد.(تخمین مصافت در کوه بسیار مشکل است) همچنین در تیر اندازی سر بالا و سر پایین رفتار گلوله آن بسیار متفاوت است. در صورتیکه کالیبر های مثل "0.270 و "0.308 و 7 میلیمتر رمینگتون مگنوم خطای کمتر از یک چهارم آن دارندو این مشکل ناشی از قطر زیاد گلوله برنو نسبت به طول ان است(درقیاث با کالیبر های ذکر شده در صورتی که وزن گلوله ثابت باشد) البته باتوجه به قیمت سلاح و فشنگ چاره ای جز انتخاب برنو نیست. و در پایان عرض کنم بنده نیز یک قبضه از تفنگ نمونه 1309 بلندKhansariha (226) را در اختیار دارم و عاشقانه دوستش دارم البته بدلیل قدمت تاریخی اش.پیروز باشید

RE: معرفي اسلحه برنو - رضا قلعه قافی - 2012-05-09 12:39 PM

دوستان در مورد نوع فشنگ که استفاده کردید وتجربیات فشنگهای مختلف هم مطلب بزارید.ممنون

RE: معرفي اسلحه برنو - SHADMEHR - 2012-05-12 03:23 PM

(2012-05-09 12:39 PM)cholpe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان در مورد نوع فشنگ که استفاده کردید وتجربیات فشنگهای مختلف هم مطلب بزارید.ممنون

در مورد سوال شما تفاوت فشنگ های مختلف بیشتر در شکل گلوله و وزن آنها است و یا نوع باروت و وزن آن که من به تفاوت گلوله ها اشاره می کنم.
گلوله ها در چند نوع سر مسی (جنگی) سر سربی و سر سوراخ(شکاری) ساخته می شوند. که این فشنگها ضریب کشتار بسیار بالاتری نسبت به نوع جنگی دارند چون بعد از اصابت به هدف تغییر شکل زیادی میدهد وبه شکل قارچ درمی اید و باعث ازبین رفتن بافتهای بدن حیوان می شوند. استفاده از این فشنگها علیه انسان در کنوانسیون ژنو ممنوع اعلام شده است.
فشنگهای فوق الذکر یک مشکل عمده دارند ( نوع ایرانی) بعلت بالانس نبودن گلوله در چرخش دورانی گلوله Khansariha (8)مقداری از مسیر خود منحرف می شوند.
در تجربه ای که بنده دارم این فشنگها نسبت به فشنگهای نوک تیز جنگی در فاصله 300 متری در حدود 5 سانتیمتر خطا می زنند.Khansariha (8)

RE: معرفي اسلحه برنو - sir.ali - 2012-05-12 05:31 PM

بهترین فشنگ در حال حاضر براش به نام فشنگ MM رایج شده و فکر می کنم آلمانی باشه. واقعاً دقیق و نرم می زنه به نسبت فشنگ های ایرانی .

RE: معرفي اسلحه برنو - mihan - 2012-05-12 11:35 PM

دوستان بی زحمت می شه قیمت ازاد انواع فشنگ های برنو هم خارجی هم ایرانیرو بدید و بگید کدوم بهتره؟

RE: معرفي اسلحه برنو - رضا قلعه قافی - 2012-05-13 09:28 AM

توفشنکهای ایرانی که قابل دسترسیه فشنگهای عشایری مدل 03 خوبن وقیمت ازادش باید نزدیک 6000تومن باشه .فشنگهای خارجی بالای 12000تومن تا 20000تومن .اگر گیر بیاد.بیشتر ساخت چک گیر میاد

RE: معرفي اسلحه برنو - matan - 2012-06-10 01:22 AM

با عرض سلام من اولین پستمه.میخواستم بدونم برنو اسپانیا هم داریم؟ 5.5 میارزه؟ البته بدون دوربین. باتشکر.

RE: معرفي اسلحه برنو - abolmaali - 2012-07-11 03:06 PM

سلام دوستان من دنبال یک برنو متوسط خیلی تمیزم اگه کسی اطلاع داره ممنون میشم بهم خبر بده

RE: معرفي اسلحه برنو - mani - 2012-07-13 12:22 PM

ساام
من یه کوتاه مدل 28 خریدم که بسیار بسیار سالمه و در هدفگیری (200 متر با مگسک) فوق العاده دقیق ،فقط قسمتهای چوبی به دلیل نگهداری بد نیاز به سنباده کاری و رنگ ( اصطلاحا" پرداخت)داره
ان شاءاله تحویل گرفتم عکسشو میزارم