شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
همه چیز درباره ی چوک - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: تجهيزات سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=55)
+--- موضوع: همه چیز درباره ی چوک (/showthread.php?tid=786)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

RE: همه چیز درباره ی چوک - aghajoon - 2012-02-19 10:21 AM

با تشکر از همه دوستان عزیز

اونطوری که همه بیان میکنند و موافقند، شلیک چهار پاره و اسلاگ با تفنگهای چوک خور زیاد مناسب نیست ، ولی خوب من هنوز دلیلش را نفهمیدم.

اگه شما از چک سیلندر استفاده کنید سر لوله شما دقیقا مثل بقیه لوله میشه و به گفته اون دوستمون حتی ممکنه چوک سیلندر یکمی هم از قطر داخلی لوله گشادتر باشه و همونطور که در پست قبلی هم گفته شده قطر داخلی لوله در تفنگهایی مثل آکار از اول تا آخر ثابت و کمتر نمیشه ، پس علت آسیب به لوله چی میتونه باشه ؟

البته قبول دارم که شلیک چهار پاره به کل لوله فشار خیلی زیادی وارد میکنه ولی خوب با توضیحاتی که عرض کردم اگه قرار باشه بین یه تفنگ چوک خور و یه تفنگ چوک ثابت یکی را برای شلیک چهار پاره و اسلاگ انتخاب کنیم ، بهتره تفنگ چوک خور با چوک سیلندر را انتخاب کنیم .نظر شما چیه ؟

RE: همه چیز درباره ی چوک - royal - 2012-02-19 10:26 AM

دوست عزیز الان تک لول های قدیمی ترک و یا اسپانیا و ایتالیا هستن که قطر لوله اونا کاملا باز هستش و حتی از چوک سیلندر هم باز تر و خیلی هم محکمتر و یا ضخامت بیشتر به نر من اسلاگ و چارپاره رو فقط باید با تک لول شلیک کردKhansariha (8)

RE: همه چیز درباره ی چوک - aghajoon - 2012-02-19 10:40 AM

جنس تفنگهای تک لول قدیمی بسیار عالیه ولی مطمئنم چوک اونها سیلندر نیست چون اگه چوک سیلندر داشتند خیلی پخش میزدند و برای زدن پرنده مثلا توی 30 متری اصلا کارایی نداشتند نمونش تک لول دوعقاب که مسیح داشت، و اتفاقا بسیار جمع زن بود.
ولی علت اینکه این تفنگها با زدن 4 پاره مشکل ندارند آلیاژ بسیار مرغوب لوله این تفنگهاست

RE: همه چیز درباره ی چوک - 300WSM - 2012-02-19 09:31 PM

من یلدیز دارم وبا چوک سیلندر اصلاح شده چند تا شلیک پی در پی با چارپاره استرلینگ باهاش داشتم وکوچکترین مشکلی بوجود نیومد.حتی اینو میتونم بگم که بدلیل استفاده از چوک بازتر لگد تفنگ درمقایسه با شلیک همون فشنگ در نخجیر 2کمتره.محض اطلاع دوستان چند وقت پیش از یه تعمیرکارمعروف (روبن)تو تبریز در این مورد سوال کردم وایشون گفتن که مشکلی پیش نمیاد و فقط از چوک تنگتز از مادیفاید استفاده نکن,ولی من شخصا بر ای چارپاره فقط سیلندر وسیلندر اصلاح شده رواستفاده میکنم.واینکه گفته میشه چارپاره باعث آسیب به لوله میشه بیشتر به این دلیله که احتمال داره وقتی از یه چوک تنگ برای شلیک چارپاره و مخصوصا تک گلوله استفاده بشه چوک که با رزوه بسته شده از جاش کنده میشه .
مثل این مورد که چوک اکسترنال بوده و ترکیده:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Khansariha (8)

RE: همه چیز درباره ی چوک - aghajoon - 2012-02-21 10:21 AM

(2012-02-19 09:31 PM)300WSM نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من یلدیز دارم وبا چوک سیلندر اصلاح شده چند تا شلیک پی در پی با چارپاره استرلینگ باهاش داشتم وکوچکترین مشکلی بوجود نیومد.حتی اینو میتونم بگم که بدلیل استفاده از چوک بازتر لگد تفنگ درمقایسه با شلیک همون فشنگ در نخجیر 2کمتره.محض اطلاع دوستان چند وقت پیش از یه تعمیرکارمعروف (روبن)تو تبریز در این مورد سوال کردم وایشون گفتن که مشکلی پیش نمیاد و فقط از چوک تنگتز از مادیفاید استفاده نکن,ولی من شخصا بر ای چارپاره فقط سیلندر وسیلندر اصلاح شده رواستفاده میکنم.واینکه گفته میشه چارپاره باعث آسیب به لوله میشه بیشتر به این دلیله که احتمال داره وقتی از یه چوک تنگ برای شلیک چارپاره و مخصوصا تک گلوله استفاده بشه چوک که با رزوه بسته شده از جاش کنده میشه .
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Khansariha (8)
ممنون دوست عزیز
پس شما هم تایید میکنید که زدن 4 پاره با یک تفنگ چوک متغیر و با چوک سیلندر ، معقولتر از شلیک 4 پاره با یک تفنگ چوک ثابت مثل نخجیره.

لطفا عکس ارسالی قبلی را دوباره آپ کنید چون باز نمیشه

RE: همه چیز درباره ی چوک - masih.hunter - 2012-02-21 10:41 AM

(2012-02-19 09:31 PM)300WSM نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

Khansariha (8)

تشکر از شما خیلی خوب جواب دادید . Khansariha (8)

ولی در کل علی جان چهارپاره و تک گوله(اسلاگ) همانطور که قبلا" تلفنی گفتم اگه سیلندر باشه خیلی بهتره ولی در کل اسیب به سلاح میرسونه بخصوص اسلحه های که گپ ولولشون یک تیکه نیست امکان داره از قسمت جوش لول اسیب ببینه و حتی اسیب دیدن رزوهای سر لول .

RE: همه چیز درباره ی چوک - 300WSM - 2012-02-21 11:05 AM

البته اینو بگم این چوک در اثر شلیک heavy shot به این روز در اومده ودر این مورد هم توصیه اکید کارخونه اینه که تنگتر از مادیفاید استفاده نشه چون این نوع ساچمها بسیار سخت هستند و کمتر تغییر شکل میدن

این هم یه چوک خاندارمخصوص شلیک زابوت یا همون اسلاگ غلافدار

همونطور که میبینین به نظر نمیاد شلیک چارپاره و تک گلوله با چوک مناسب مشکل ساز باشه.Khansariha (8)

RE: همه چیز درباره ی چوک - craftsman - 2012-02-21 12:49 PM

راستي يه مدل چوك اكسترنال هم وجود داره كه سيلندره اما داخلش خانكشي شده و حدود ده سانت طولشه با بستن اين چوك يه تفنگ گلوله زني خواهيد داشت!اما دقت لوله تمام خاندار رو نبايد ازش انتظار داشت از نظر دقت بالاتر از لوله بدون خان و كمتر از لوله تمام خاندار قرار ميگيره.
البته ممكنه اون چوك با تفنگ شما مچ باشه و دقت بسيار بالايي هم ازش بدست بياريد
[تصویر: carlpic40050.jpg]
[تصویر: images?q=tbn:ANd9GcRvWPZusHm_eR_t9naBJtK...wfrsC9jEHs]

RE: همه چیز درباره ی چوک - 300WSM - 2012-02-21 01:08 PM

بله همونطور که بالا هم عرض کردم این چوکها مخصوص زابوت هستند و دقت بیشتر ی در مقابل تک گلوله معمولی بوجود میارن.Khansariha (8)
تو یکی پستها دوستان نوشته بودند که با ایجاد رزوه در لوله تفنگهای چوک ثابت میشه چوکهای متنوع روشون بست.ولی به نظر من این کارنمیتونه چندان موثر باشه. چون درتفنگی مثل نخجیر 1 که فول چوک هست واین تنگی نه از سر لوله بلکه از ابتدای لوله شروع شده (که کاملا قابل مشاهده هست)بستن مثلا چوک سیلندر باعث نمیشه که تفنگ بازتر بزنه ویا به صرف بستن چوک سیلندر بشه براحتی باهاش تک گلوله انداخت.بطور کلی ساختار لوله های چوکدار به گونه ای هست که حداقل تغییرات قطر داخلی رو تا محل چوک دارند و برای تغییر الگوی پخش ساچمه از چوک متغیر استفاده میشه. این رو هم اضافه کنم این کار فقط زمانی جواب میده که لوله سیلندر باشه.Khansariha (8)

RE: همه چیز درباره ی چوک - 300WSM - 2012-03-04 03:50 PM

یک نمونه چوک متغیر ساخت truglo :

این چوک قابل تنظیم شدن از xxfull تا سیلندر رو داره ,امکان تغییر سریع چوک رو به تیرانداز میده.وبا کلیه فشنگهای ساچمه زنی از جمله heavy shot وsteel shot سازگارهست.