شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
حیواناتی که نباید شکار کنیم - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: حیواناتی که نباید شکار کنیم (/showthread.php?tid=1039)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - choliche - 2012-06-13 04:13 PM

سلام
ما هیچ حیوانی رو نباید شکار کنیم مگر
1- در زمان فصل شکار و طبق قانون
2- زمانی که جون خودمون یا دیگرون تو خطره و آخرین راه کشتن حیونه
3- زمانی که حیون آفت شده و با هیچ روشی دست از خسارت و آذارش بر نمیداره

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - baracuda - 2012-07-16 08:14 AM

سلام بر دوستان من تا اونجایی که میدونم چه حیواناتی را نباید شکار کرد را خدمت دوستان عرض میکنم
1-یوزپلنگ 2-پلنگ 3-سیاه گوش 4-شوکا 5-گورخر ایرانی 6-روباه سیاه 7-گرگ ایرانی 8-شاه روباه 9-دال وانواع عقاب 10-شاهین وقرقی 11-مرغ شاخدار 12-میش مرغ 13-درنا 14-اردک سر سفید ومرمری
وچندتا یی دیگه که یادم رفته من اسامی این حیوانات رو توی یک مجله خوندم و محیط زیست هم برای شکار این حیوانات جریمه های سنگینی قرار داده بعدا اطلاعات زیادتری میگذارم

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - seasonhunt - 2012-07-16 09:32 AM

دوستان اگر میخواهید بفهمید که چه حیواناتی را نباید شکار کرد و حرام گوشت اند فقط کافیه به رنگش دقت کنید اگر رنگوبارنگ باشه مثل طاووس حرامه ولی اگر نگی مثل کبک و گنجشک داشت حلاله ولی باید درفصل شکار شکار کرد . دومین روش نگاه کردن به پاهایش است اگر پایش سیاه بود یعنی حرامه . اگر غیر از سیاه هر رنگ دیگری بود حلاله .Khansariha (8)

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - Marksman - 2012-07-16 10:57 AM

(2012-07-16 09:32 AM)seasonhunt نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان اگر میخواهید بفهمید که چه حیواناتی را نباید شکار کرد و حرام گوشت اند فقط کافیه به رنگش دقت کنید اگر رنگوبارنگ باشه مثل طاووس حرامه ولی اگر نگی مثل کبک و گنجشک داشت حلاله ولی باید درفصل شکار شکار کرد . دومین روش نگاه کردن به پاهایش است اگر پایش سیاه بود یعنی حرامه . اگر غیر از سیاه هر رنگ دیگری بود حلاله .Khansariha (8)
دوست عزیز این چه ملاکی هست برای تشخیص؟ اصلا این تاپیک بحثش حلال و حرام بودن نیست بلکه منظور اینه که چه حیواناتی از لحاظ در خطر انقراض بودن و یا تاثیر منفی بر محیط زیست نباید شکار بشن. خیلی از حیوانات حلال گوشت مثل قرقاول یا دراج هم رنگارنگ هستن(در رد نظریه شما) و از طرفی به دلیل در خطر بودن اکنون جزو لیست شکار ممنوع به شمار می رن.

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - savadkooh - 2012-07-16 11:06 AM

سلام
فکر میکنم برای شکار یه حیوون باید این مسائل رو در نظر گرفت .
1 -حلال یا حرام گوشت بودن حیوان.
2 - سن حیوان (مثلا بچه ها نباید شکار شوند )
3 -جنس حیوان (نر یا ماده بودن حیوان : در بعضی حیوانات یک نر جوابگوی چند ماده هست. پس اگر ماده ها کمتر شکار شوند بهتر است )
4 - زمان شکار (فصل شکارباشد - شب یا روز بودن: فکر میکنم به جز حیوانات شبرو شکار در شب ممنوع باشه. ایام شهادت وعزای ائمه نباشد.قطعا آنهایی که در خانواده ای شکار چی به دنیا آمده اند این مسائل بهشان گوشزد شده و وقایع هم که الی ماشاالله اتفاق افتاده..... که از حوصله دوستان خارج است )
5 -گونه یا راسته ( بعضی حیوانات که در معرض انقراض هستندنباید شکار بشن )
6 - موذی بودن یا بی ازار بودن حیوان. (البته از شکار به عنوان آخرین حربه جهت دفع حیوانات موذی استفاده میشود. )
7 - به شکار به عنوان روزی نگاه شود وبا نیت کسب روزی به شکار برود .شکار جهت تفریح وسرگرمی نباشد . وحتما از گوشت حیوان استفاده شود .(مثلا باورهای جالبی در بین شکارچیان بنده دیدم که منشاش همین طرز نگاه به شکار بوده مادامی که گوشت در یخچال داشتند به شکار نمیرفتند . اگر به شکار پرنده میروند به اندازه نیاز همان روز خانواده شکار میکنند واگر این هدف در همان 10 دقیقه ابتدایی شکار حاصل شد شکار را تعطیل میکنند وبه منزل برمیگردن - در روز دو بار به شکار نمیروند چون معتقدند اگر چیزی روزیشان بوده در همان دفعه اول نصیبش میشد..... حالا هر جور که بخواهیم در مورد این باورها فکر کنیم بالاخره شکار وطبیعت با همین باورها قرنها حفظ شده وبه ما رسیده وبرای بنده که واقعا قابل احترام و دوست داشتنیست ،لابد خود دوستان هم تجربه کرده اند که بعضی موقع حتی آدم تیری شلیک نکرده وحیوانی را شکار کرده وبعضی موقع حیوانی که شکارش کردی وزیرپایت هست ودنبال چاقو میگردی که حلالش کنی یهو فرار میکند آیا این با چیزی غیر از روزی بودن شکار قابل توجیه است
ضمنا بنده با دوستانی که میگویند چون گوشت قابل خرید در بازار پیدا میشود پس شکار جهت کسب روزی درست نیست مخالفم (البته با کمال احترام ) چون همین اعلام نیاز ما برای گوشت هست که موجب میشود قصاب گوسفند و گاو ومرغ را ذبح کند وصیاد ماهی بگیرد
پس آنهایی که میخرند هم در کشتن او شریک هستند . اگر آنها نخرند یک مرغ کمتر کشته میشود و....
فرقشان با شکارچی این هست که شکارچی خودش حیوان را حلال میکند وشما پول میدهید که دیگری این کار رابرایتان انجام دهد.
اگر منظورشان هم اهلی یا وحشی بودن باشد که این نیزدلیلی ندارد که حیوان اهلی ارزش جانش کمتر از حیوان وحشی باشد . (اصلا آقا جهت انبساط خاطر عرض کنم با گوشت کیلویی ؟؟؟؟ تومن شکار از اوجب واجبات استKhansariha (256) )
وتازه در فقه ما حتی نحوه شکار باسگ شکاری گفته شده واینکه مثلا اگر سگ مال کس دیگری باشد وشکار را پرواز دهد وشما شکار کنی مالکیت شکار با کیست . یعنی این ظرافتها هم هست .
خلاصه نظرم این است که نه مثل این آقایان کاسه داغتر ازآش شویم ونه شکارکش
شکارچی باشیم . شکار یک هنر است البته بنده ادعایی در رعایت همه مسائل ندارم اما قطعا همه تلاشم را انجام میدهم .
پیشنهاد استاد عزیز هم که فرمودند یک جدول درست کنیم ازحیواناتی که میشود ونمیشود شکار کرد خیلی خوب است امیدوارم دوستانی که میتوانند این کار را انجام دهندتا ماهم استفاده کنیم.

ببخشید یه کم بحث به بیراهه رفت
-ضمنا اگه جانمون هم در خطر باشه ناگزیر از شکاریم

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - Marksman - 2012-07-16 11:58 AM

دوستان خواهش می کنم به عنوان تاپیک دقت کنید. هدف معرفی گونه هایی هست که نباید شکار بشن.با توجه به وضع محیط زیست ایران این گونه ها کم هم نیستن. دوستان لطفا از کلی گویی بپرهیزین و بحث های فقهی هم باید در تاپیک خودش دنبال بشه. اینجا هدف معرفی حیوانات در خطر یا شکار ممنوع هست.
فکر نکنم دیگه احتیاج به توضیح اضافه ای باشه.پست دوست عزیزمون baracuda یک مثال خوب برای روش معرفی این گونه هاست.
گونه هایی مثل گربه سانان وحشی، سگ سانان در معرض خطر مثل گرگ روباه شنی و شاه روباه، سمور آبی، خدنگ و سایر چیزهایی که با همت دوستان جمع آوری میشه و در این لیست قرار می گیره.

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - savadkooh - 2012-07-16 01:24 PM

سلام
استاد عزیزم آقا مهدی

اگر این تاپیک فقط بخواد به اسامی بسنده کنه دیگه جایی برای بحث وجود نداره. به هر حال یه سری حیوون هستند که نمیشه اونها رو شکار کرد .دقیقا مشخص هم هستند. لیست اونها رو از محیط زیست بگیریم(هستند دوستانی از این سازمان ) وقرار میدیم اینجا در یک جدول وتمام .
اگر جای بحث بود بهتر بود ولی امرتان مطاع است . چشم

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - Marksman - 2012-07-16 01:49 PM

سلام دوست عزیزم
من مخلص شما هم هستم.
من کی گفتم بحث نکنین؟ اون قضیه جدول بارها گذاشته شده و کارساز نبوده.شما و سایر دوستان هر حیوونی رو قابل شکار نمیدونین مختارین دلیلش رو هم ذکر کنین.ولی وقتی کلی بگیم هر کسی سلیقه ای برخورد میکنه.ممکنه بعضی گونه ها در لیست محیط زیست نباشن ولی شمای شکارچی با توجه به وضع یک سال خاص و با توجه به این که همیشه یک شکارچی واقعی و با تجربه تعداد حیوانات رویت شده در منطقه رو در هر سال با سال قبل مقایسه میکنه، اون گونه رو در لیست شکار ممنوع هرچند در مدت زمان مشخص قرار بدین .پس می بینید که جای بحث هم هست و استقبال هم میشه.منتظر نظرات شما هستم.Khansariha (8)

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - seasonhunt - 2012-07-16 02:11 PM

(2012-07-16 10:57 AM)ganymede74 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-07-16 09:32 AM)seasonhunt نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز این چه ملاکی هست برای تشخیص؟ اصلا این تاپیک بحثش حلال و حرام بودن نیست بلکه منظور اینه که چه حیواناتی از لحاظ در خطر انقراض بودن و یا تاثیر منفی بر محیط زیست نباید شکار بشن. خیلی از حیوانات حلال گوشت مثل قرقاول یا دراج هم رنگارنگ هستن(در رد نظریه شما) و از طرفی به دلیل در خطر بودن اکنون جزو لیست شکار ممنوع به شمار می رن.
این روشی است که اکثر شکارچی هایی که من میشناسم از این روش استفاده میکنند . بعد قرقاول و دراج که شما مثال زدین رنگ پایشان سیاه نیست برای همین حلاله . بعد بالاخره نباید حیوانات حرام گوشت رو هم شکار کرد حالا هر آفتی هم که باشند مثل کلاغ میشه با روش هایی مثل مترسک اونها رو فراری داد Khansariha (8)

RE: حیواناتی که نباید شکار کنیم - royal - 2012-07-18 08:00 PM

دوست عزیز کی گفته نباید افات رو شکار کرد این حرف کاملا اشتباهه