شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: اصول،مفاهیم و فرهنگ شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=89)
+--- انجمن: فرهنگ شکار (/forumdisplay.php?fid=90)
+--- موضوع: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) (/showthread.php?tid=594)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - climber7043 - 2016-03-13 11:59 PM

دوستمون خیلی خوب گفت واقعا ناجوانمردانه هست. خود بنده هم از یکی از قدیمیها در این مورد پرسیدم و گفتن که حقیقت داره و درقدیم که کار و تلاش بسیار میکردند و مثه حالا نبوده که نان گندم وجود داشته باشه و اون موقع گندم به اونصورت نبوده و ارزن فراوانتر بوده و ارزن را به هزارمصیبت نان میکردن و از آن میخوردن و میگفتن که تابستان ها مشکلی نداشتن ولی زمستانها به دلیل کمبود غذا شبها وارد چاه میشدن یعنی دونفره میرفتن سر چاه که یه نفر میرفت داخل و یکی هم اون بالا یه چادر پهن میکرد و به همین صورت کبوترها را میگرفتن و سر میبریدن و میگفتن در هر نوبت ۱۰ یا ۱۲ کبوتر شکار میکردن و میگفتن که علاوه بر کبوتر گنجشک و دم جنبانک هم داخل چاه زیاد بوده و آنها را با چادر به دام مینداختن و ذبح میکردن؛ همچنین آنها میگفتن که برای ادامه حیات این کار را میکردن تا زنده بمانندهمچنین میگفت بعضی وقتها میرفتیم داخل قنات و چوله(جوج تیغی)شکار میکردیم و میگفتن که این حیوان یه عضو آسیب پذیر داره و اون دماغشه که اگه یه سنگ کوچک هم بخوره روی بینی حیوان از پا در میاد و من خودم نمیدونم که تا چه حد چنین چیزی صحیحه یا نه و اگه از بزرگان کسی میدونه بگه که ما هم بدونیم آخه چیز جالبی گفت اون پیرمرد!
درادامه یکیشون واسم یه داستان از خودش تعریف کرد که تو جوانی براش اتفاق افتاده بود که بر میگرده به حدود ۴۵ سال پیش و میگفت یه روز که با برادر کوچکترم رفته بودیم از تو چاه کبوتر بگیریم که برادرم بیرون از چاه وایساده بود و من رفتم داخل چاه و برادرم چادر پهن کرد روی دهانه چاه که کبوتر ها فرار نکنن و خودش هم کبوترها را داشت میگرفت و سرشون رو میبرید و توی گونی که همراهش بود مینداخت که بعد از دو یا سه کبوتر که سربرید ناگهان یه صدایی شنید که بهش گفت دیگه بسه برو!!!! یه همچین صدایی شنیده بود که از چاه سریع اومد بیرون و ترسیده بود و برای برادرش تعریف کرد که برادرش بهش گفت خیالاتی شدی بزار من برم که نذاشت برادرش بره و گفت شاید حق با تو هست ولی بیا بریم واسه امروز بسه. بعد ار این ماجرا اون مرد یه بار دیگه هم که تو چاه رفته بود یه همچین صدایی شنیده بود که دیگه مطمئن شده بود خیال نیست و واقعیه دیگه ازون روز حتی یه بار هم توی چاه نرفت که کبوتر شکار کنه.
شکار کبوتر به این روش بسیارناجوانمردی هست مخصوصا شب که این بدبختا خوابیدن و ما میایم جونشون رو میگیریم.
آدمای طمع کار توی چاه هم دست از سر این پرنده ها بر نمیدارن و خود بنده هم دیدم طرف رفت تو چاه و حدود ۱۰۰ گنجشک رو از زیر تیغ رد کرد که واقعا جای بسی تاسف است. در مورد قدیمیا این موارد مشکلی نبوده چون اونا میخواستن واسه ادامه زندگیشون شکارکنن مجبور بودن به این روشها شکار کنن ولی ما که مجبور نیستیم و شکممون سیره چرا؟!!!
بنده با این نوع شکار ناجوانمردانه بسیار مخالفم و اعتقاد دارم کسی که میخواد شکار کنه حداقل جوانمردانه باشه و یه حقوقی واسه زندگی حیوانات لحاظ کنیم که آنها هم حق زندگی و آسایش دارند.
در آخر جا داره از دوست خوبم با نام کاربری aghashekar تشکر کنم که منو یاد این داستان انداخت.
در پناه حق باشید.Khansariha (8)

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - aghashekar - 2016-03-14 12:57 PM

سلام
تشکر آقا محسن شما لطف دارید.
پس یکی از اصول مهم رعایت جوانمردی و قناعت و پرهیز از اسراف در شکار و چه بسا در همه زندگی است.
شاد و پیروز باشید

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - کوهنورد - 2016-03-14 08:40 PM

(2016-03-13 10:47 PM)aghashekar نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اما یک کبوتر با سر بریده پرواز کرد و رفت. می گفت خیلی ترسیدیم. برای من هم خیلی عجیب بود.

موفق باشید
با سلام :
این قصه ها معمولا طرفداران زیادی داره . بیشتر هم مختص شب های شکار و طبیعت گردی کنار آتیش و چای و.......
من میتونم از نظر علمی اینها رو اثبات کنم و هم دقیقا در جهت مخالفش !!!! از نظر علمی رد کنم . اینم از علم که میتونه تیغ دو دم باشه (حکایت اثبات 2*2=5 از طریق معادله است ) . بخاطر تعصب بعضی از دوستان بر روی تجربیات و اعتقاداتشون گاها پیش میاد این بحث ها به دلخوری میرسه ، برای همین از همه عزیزان خواهش میکنم اگر نظر مخالفی دارند کمی مهربانی را هم چاشنی پستهایشان بکنند تا خدایی نکرده کدورتی پیش نیاد .
در مورد این پست دوست خوبمون آقا شکار هم بنده تجربه مشابهی داشتم .فکر میکنم بخاطر فیزیولوژی + آناتومی خاص پرندگان باشه (ذخیره انرژی +سیستم عصبی ) .در گذشته که ذبح مرغ و خروس در خانه ها مرسوم بود خیلی از ماها این رو دیدیم که مرغ پس از بریده شدن گلوش راه میوفتاد و د برو !!!!!!
من یکبار کبوتری رو در هوا هدف قرار دادم که دقیقا مثل یک تکه سنگ بر روی زمین سقوط کرد بعد از چند دقیقه که تیراندازی ها تمام شد و از کبوتر ها دیگر خبری نبود برای آوردنش راه افتادم در راه تعدادی را که تیر خورده بودند برداشتم ولی تا دست دراز کردم این یکی را که اقلا 5-6 دقیقه پیش مرده بود را بردارم یکدفعه با لمس دست من جان گرفت و پرواز کرد و رفت !!!!!!
فکر کنم تا الان هم داره میره !!!!خخخخخخخخ

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - Don Corleone - 2016-03-14 09:27 PM

دقیقا درسته جناب کوهنورد.کلا فیزیولوژی حیوانات با ادمیزاد فرق داره و نمیشه با هم قیاس کرد.یکبار شهرکرد بودیم و 5.6 تا سار زدیم از داخل ماشین.یکی از این سارها هدشات فجیعی شد و کلا مغزی براش نموند!وقتی که راه افتادیم بیایم خونه بعد 10.15 دقیقه یهو همون سار شروع کرد به حرکت و دست و پا زدن!واقعا تعجب اور بود این قضیهKhansariha (8)

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - karbakhsh - 2016-03-15 01:55 AM

مخلص دوستان مخصوصا استاد کوهنورد عزیز. بزرگ مایینKhansariha (8)
اقا زنده شدن کبوتر شما چیز عجیبی نیست. اقا شما دستتون شفاست خخخخ یعنی طلاست. Khansariha (8) دمتون گرم و پاینده باشی. ولی درسته گاهی گوسفند سر میبری و بعد اینگه نخاع هم قطع شده دوباره حرکت میکنه و دستو پا میزنه.

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - bahruz - 2016-03-16 08:11 AM

به نظرم در بعضی مواقع که پرنده هدشات میشه با اینکه مغز پرنده متلاشی شده ولی قلب هنوز کار میکنه و رفلکسهای خودکار عصبی باعث حرکت پرنده میشه. ولی اکثر مواقعی که تیر به قلب بخوره سریع فریز میشه و میمیره. تجارب خودم اکثر اینطور بوده

فرستاده شده از GT-I9300Iِ من با Tapatalk

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - climber7043 - 2016-03-16 09:12 AM

(2016-03-16 08:11 AM)bahruz نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظرم در بعضی مواقع که پرنده هدشات میشه با اینکه مغز پرنده متلاشی شده ولی قلب هنوز کار میکنه و رفلکسهای خودکار عصبی باعث حرکت پرنده میشه. ولی اکثر مواقعی که تیر به قلب بخوره سریع فریز میشه و میمیره. تجارب خودم اکثر اینطور بوده

فرستاده شده از GT-I9300Iِ من با Tapatalk
درسته بهروز جان حق با شماست. خود بنده هم دیدم یه پرنده هدشات معمولی شده و تمام و یکی دیگه هم دیدم که سر پرنده کامل از بین رفته ولی بعد یه مدتی پرنده دست و پا میزنه که به خاطر همون موضوعی هست که شما فرمودیدKhansariha (8)

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - NONameD - 2017-11-04 03:48 PM

سلام دوستان یه سوال دارم شاید عجیب باشه شاید هم نه کاملا طبیعی... من تو تیر اندازی با تفنگ بادی تجربه کافی دارم تقریبا یه هاتسان 1100 تقریبا تیون شده دارم دوربینش هم صفر شده و همه چی عالی هر هفته هم میرم تیر اندازی هدف میزنم دیگه انقدر تمرین کردم در نوشابه رو میزنم باهاش تو فواصل مختلف... من کلا شکار نمیکردم و فقط هدف میزدم حدود یه ماه پیش تصمیم کرفتم برم چندتا پرنده بزنم... آقا ما هرچی شلیک کردیم نخورد به پرنده هی زدم هی نخورد... تعجب کردم فکر کردم از دوربینه یه هدفی در نظر گرفتم زدم خورد... چندین بار این اتفاق افتاد هفته بعدش هم رفتم باز همین آش و همین کاسه... ممنون میشم یکی منو راهنمایی منه قلقی چیزی داره که من نمیدونم؟؟؟؟؟

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - siavashpayam - 2017-11-04 10:02 PM

تیراندازی شما به یک هدف از پیش تعیین شده با رعایت تمام المانهای مورد نیاز برای یک تیراندازی تمرینی است اما در محیط شکارگاه چند عامل باعث میشن تیرتون خطا بره،یک وجود باد،دو راهپیمایی که برای جستجو کردید چون باعث لرزش دست میشه،سه و از همه مهمتر اشتباه در تخمین مسافت،شما در طبیعت تقریبا هیچوقت نمیتونید فاصله ها رو درست حدس بزنید،دوربین شما فرض از ده متر تا بیست متر یه کیلزون ۳ سانتی میده،کافیه که این فاصله دو متر بالا و پایین بشه تا شما پنج سانت خطا بزنید،نتیجه میشه از دست دادن ش....
در پایان اعلام میکنم که ش... با تفنگ بادی هم خلاف قانون و هم خلاف اخلاقه دوست عزیز،لطفا تفنگ بادی رو طرف حیوانات نگیریدKhansariha (8)

RE: پند ها و تجربیات شکارچیان (فقط شکار وطبیعت گردی) - NONameD - 2017-11-05 05:17 PM

(2017-11-04 10:02 PM)siavashpayam نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تیراندازی شما به یک هدف از پیش تعیین شده با رعایت تمام المانهای مورد نیاز برای یک تیراندازی تمرینی است اما در محیط شکارگاه چند عامل باعث میشن تیرتون خطا بره،یک وجود باد،دو راهپیمایی که برای جستجو کردید چون باعث لرزش دست میشه،سه و از همه مهمتر اشتباه در تخمین مسافت،شما در طبیعت تقریبا هیچوقت نمیتونید فاصله ها رو درست حدس بزنید،دوربین شما فرض از ده متر تا بیست متر یه کیلزون ۳ سانتی میده،کافیه که این فاصله دو متر بالا و پایین بشه تا شما پنج سانت خطا بزنید،نتیجه میشه از دست دادن ش....
در پایان اعلام میکنم که ش... با تفنگ بادی هم خلاف قانون و هم خلاف اخلاقه دوست عزیز،لطفا تفنگ بادی رو طرف حیوانات نگیریدKhansariha (8)

از توضیحاتتون ممنون دوست عزیز اما تو بحث تشخیص مسافت با دوربینم میتونم فواصل و تخمین بزنم از رو خطوط داخل دوربین اصلحه... لرزش و اینها هم تاثیر نداره چون من تو ش... هدف رو میزدم با همون خستگی و... اما پرنده هارو نه... Khansariha (226)Khansariha (226) اصلا نمیفهمم چرا نمیتونم
بازم ممنون از اینکه پاسخ دادید